Jegyzet, Népszokások
UTÓSZÓ
Egy közel száz évvel ezelőtt megírt és megénekelt, elkallódott és véletlenül megmentett, kézzel (grafit- és tintaceruzával) írott temetési búcsúztatókat tartalmazó füzethez jutottunk. Szürke, kemény fedelén csak a Búcsúztatók kifejezés áll. Szerzője nincs feltüntetve. Czurnity János búcsúztatója indított el a nyomkövetésre. Nála jelentkezik a Szilágyi szó. Innen tudjuk, hogy mely település elhunytjaihoz szólnak a versek. Szerencse volt az is, hogy találtunk egy szilágyi adatközlőt, aki tudta, hogy abban az időben ki volt a kántor, azaz ki a búcsúztatók alkotója.
Szilágyi település (Svilojevo, Nyugat-Bácska, ma Apatin község) temetésein énekelték a lejegyzetteket (mint szilágyi lakos, illetve „telepes társaitól” – Szilágyi korábbi neve Telepes – búcsúzott az elhunyt. A település névadója Szilágyi Dezső egykori ügyvéd, politikus, miniszter (1840–1901) volt. A falut 1899-ben alapították. A falunak 1948-ban 1750, 2011-ben 1179 lakosa volt.
A délszláv polgárháborúig zömmel magyarok lakták. A falu jellegzetessége a pontossággal megtervezett és megvalósított telepítésbiztosi elképzelés: minden utcája nyílegyenes, az utcák merőlegesen metszik egymást.
Molnár Emese okleveles tanítónő, helybéli lakos derítette ki (adatközlő Magó Margit, Manci néni, kórustag a templomban), hogy Bremzay Jenőről, a falu első kántoráról, kántortanítójáról van szó, aki egy időben iskolaigazgató is volt a faluban. Bremzay Jenő (1884–1930) kántor Bálint György (1856–1931) plébánossal szolgált.
A füzet tartalmát 56 személy búcsúztatója képezi. 1920-ból 13, 1921- ből 27 és 1922-ből 16 gyerek, nő és férfi búcsúztatója. Nem szerint: 22 nő és 44 férfi . A legfiatalabb 6 órát élt, a legidősebb 86 éves volt. Az elhunytak közül 23-an voltak 10 évnél fiatalabbak. Ezek közül 13-an még egy hónapot sem éltek. Közülük csak két kislány volt, a többi kisfiú! 31 felnőttet (14 évnél idősebbet) ért a halál (1. diagram és 1. táblázat).
Egy baptista kivételével római katolikusok voltak.
A Búcsúztató 165 oldalas. Az általános adatok (vezeték- és keresztnév, életkor, a házasságban eltöltött évek száma, az elhalálozás és a temetés dátuma, illetve ideje (d. e. vagy d. u.) mellett, adott az az egyházi ének, amely valójában a búcsúztató dallama. Ezek a következők: Hol vagy én szerelmes… (21 eset; a Hozsannában a 146-os ének), Oh, édes Megváltóm… (20; 247), Oh, emberi gyarló nemzetség… (7; 246), Jézusomnak kegyelméből… (4; Szent vagy Uramban a 241B ének), Mondj naponként és óránként… (2; a Hozsannában a 186-os számú ének), és Jézus az én reményem… (2; Kottás Harangszó, 557-es számú ének). Az énekek megválasztása nem függött sem az elhunyt nemétől, sem a korától.
Minden búcsúztató első strófái általánosak. Van, hogy az elhunyt szól az egybegyűltekhez, de a fordítottja is megtalálható. Ez lehet 3, de 5 strófa is. A folytatásban már a halott szól – gyerekek esetében: elsőnek az édesapjához, majd az édesanyjához, testvérekhez, nagyszülőkhöz, keresztszülőkhöz. A búcsúztatót egy általános versszak zárja. Felnőtt esetében megjelenik a: házastárs, gyerekek (külön-külön strófa), édesapa, édesanya, após és anyós, koma, helybéliek. A felnőttek búcsúztatójának ugyancsak általános versszak van a végén. Egy-egy temetésen leggyakrabban 10-14 strófás volt a búcsúztató (2. táblázat).
A sok kisgyerek búcsúztatója csakúgy, mint a felnőtteké, változatos. A befejező strófákról ez már nem mondható el.
Esetleg kis eltéréssel általában ugyanaz a szöveg:
Összes rokonaim és szomszédaim
És tiszteletemre jött vendégeim
Áldjon meg az Isten benneteket
Most megásott síromba vigyetek;
vagy:
Összes rokonaim és szomszédaim
És tiszteletemre jött kedves vendégeim
Az Isten veletek és mondjátok velem
Dicsértessék Jézus mindörökké Amen;
vagy:
Összes rokonaim és szomszédaim
És tiszteletemre összegyült vendégim
Most már mindnyájatokkal a jó Isten legyen
vigyétek a sírba pihenni a testem;
vagy:
Összes rokonaim és szomszédaim
És tiszteletemre összegyült vendégim
Immár véletek is a jó Isten legyen
Most már vigyetek el a síromba engem;
vagy:
Összes rokonaim és szomszédaim
És tiszteletemre összegyült vendégim
A jó Isten áldjon most már benneteket
Fogjátok fel testem a sírba vigyétek;
vagy:
Összes rokon és szomszédaim
S megtisztelő kedves vendégim
Az utolsó szavam tietek
A jó Isten legyen veletek;
vagy:
Összes rokon és szomszédaim
S megtisztelő kedves vendégim
Fogjátok most már fel kihült testemet
S vigyetek aludni nyugvóra engemet.
De van merőben más tartalmú is:
Jézus József és Mária, hozzátok szól most imám
Adjatok helyt közöttetek az örökös hazában
Hogy mondjam szüntelen nagy az én Istenem
Földön és égben Amen.
Fülszöveg „A kötet nézőpontja különleges, hiszen nem a magyar, hanem a Trianon nyomán kialakuló délszláv állam törekvéseinek, területszerz...
A szlavóniai, drávaszögi szigetmagyarság fennmaradásába vetett hit az, ami átsüt Faragó Árpád Ahol nem némultak el a harangok című kötetének minden...