Szerda, 2025.01.22.
VMMI

helyesírás

XXVIII. Simonyi Zsigmond Kárpát-medencei helyesírási verseny versenykiírása a 2024/2025. tanévre

  • Határidő: 2025. január 20., hétfő 00:00
  • Pályázat kiírói: Magyar Nyelvtudományi Társaság

A verseny pedagógiai célja

A verseny célja az anyanyelv értékeinek megőrzése, az anyanyelv iránti szeretet erősítése, a tehetséggondozás, a tehetséges tanulók és a fejlesztő pedagógusok közötti Kárpát-medencei kapcsolatok támogatása. Célja továbbá a továbbtanuláshoz, a mindennapi élethez szükséges helyesírási készség fejlesztése, a helyesírási ismeretek bővítése, a helyesírási problémaérzékenység, valamint a digitális írástudás fejlesztése.

Leírás

A ​​​​​​XXVIII. Simonyi Zsigmond Kárpát-medencei helyesírási verseny versenykiírása a 2024/2025. tanévre

1. A verseny megnevezése: XXVIII. Simonyi Zsigmond Kárpát-medencei helyesírási verseny.

2. A verseny meghirdetői, főszervezői: Magyar Nyelvtudományi Társaság, Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Kar.

3. A verseny regionális szervezői: Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (Erdély), Vajdasági Magyar Művelődési Intézet, Észak-Bácskai Pedagógus Egyesület (Vajdaság), Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (Felvidék), Ungvári Nemzeti Egyetem Magyar Filológiai Tanszék (Kárpátalja).

4. A verseny formája: a 2024/2025. tanévben a verseny 1–2. válogatófordulóit, valamint a Kárpát-medencei döntőt digitális verseny formájában rendezzük meg mind a magyarországi, mind a határon túli területeken.

A helyesírási feladatlapok kitöltéséhez az iskolában (határon túli bázisiskolában) számítógépre (laptopra vagy asztali gépre) és megfelelő internetes kapcsolatra, valamint a szabályzatban leírt módon szakmai felügyeletre van szükség. Az iskolákban a technikai feltételek biztosításáért a központi szervezők nem vállalnak felelősséget. A feladatok megoldása online felületen történik, magyar nyelvű billentyűzet szükséges hozzá. Azon határon túli régiókban, ahol nem állnak rendelkezésre megfelelő technikai feltételek, a digitális verseny feladatainak megfelelő, nyomtatott feladatlappal rendezhetik meg a regionális szervezők az 1. és a 2. válogatófordulót. Ebben az esetben a fordulók teljes körű lebonyolításáért a regionális versenyszervezők felelnek.

A 3. forduló, a verseny döntője, minden résztvevő számára egységesen, digitális felületen zajlik a központi szervezők rendezésében.

5. A verseny kategóriái: 5. évfolyam, 6. évfolyam, 7. évfolyam, 8. évfolyam.

– Az általános iskolai és a középiskolai 5–8. évfolyamos tanulók ugyanabban a kategóriában versenyeznek a verseny minden fordulójában.

– A verseny 2. fordulójában a tanulók külön csoportban versenyeznek megyénként, a fővárosban és a határon túli területeken.

– A Kárpát-medencei döntőn évfolyamonként ugyanabban a kategóriában versenyeznek a határon túli és a magyarországi diákok.

6. A verseny jellege: egyéni írásbeli verseny. A tanulók a verseny helyszínén évfolyamonként más-más digitális helyesírási feladatlapot töltenek ki egy központilag megadott online felületen.

7. A verseny fordulói, időpontjai és helyszínei

A válogatóversenyeken a feladatlapokat csak a központilag megadott napon és órában, a versenyszabályzat alapján lehet felhasználni.

1. forduló

2025. február 26–27. szerda, csütörtök

Magyarországon és a Vajdaságban iskolai, a Felvidéken regionális, Kárpátalján kistérségi forduló.

Az évfolyamok időelcsúsztatással versenyeznek, a szervezők értesítik erről a benevező iskolákat.

Helyszín: saját iskola vagy bázisiskola.

2025. március 8. szombat

Erdélyben megyei forduló.

Helyszín: a határon túli szervezők által megadott bázisiskola.

2. forduló

2025. március 24. hétfő

Magyarországon megyei és fővárosi forduló, a Felvidéken, Kárpátalján és a Vajdaságban országos forduló.

Helyszín: saját iskola vagy bázisiskola.

2025. március 29. szombat

Erdélyben országos forduló.

Helyszín: a határon túli szervezők által megadott bázisiskola.

3. forduló

2025. május 23–25.

Kárpát-medencei döntő

Verseny: 2025. május 24. szombat

Helyszín: Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Kar, Budapest.

8. A verseny témája, ismeretanyaga, a felkészüléshez felhasználható irodalom

A helyesírási verseny tananyaga a Nemzeti alaptanterv és a kerettantervek évfolyamonként meghatározott, a verseny honlapján is olvasható követelményeire épül. A versenyre való felkészüléshez ajánljuk a tantervi követelményeknek megfelelő tankönyveket, valamint A magyar helyesírás szabályai 12. kiadását (Akadémiai Kiadó) és a Kis magyar helyesírást (Akadémiai Kiadó). A 2024-ig megrendezett versenyekhez kapcsolódó mintafeladatokat a verseny honlapján és az Anyanyelv-pedagógia folyóirat 2015/1. és 2016/3. számában (Anyanyelv-pedagógia), illetve a versenyhez megjelent korábbi segédkönyvekben lehet megtalálni. A felkészüléshez jól használhatók az Okostankönyv Magyar nyelv (Okostankönyv) helyesírási feladatai, valamint a Tinta Könyvkiadó anyanyelvi kompetenciafejlesztő munkafüzetei is. A pedagógusoknak ajánljuk a KRE PK kiadásában 2023-ban megjelent Helyesírás és tehetséggondozás a digitális térben – XXVI. Simonyi Zsigmond Kárpát-medencei helyesírási verseny című kötetet is, amely az egyes versenyfeladatok anyanyelv-pedagógiai szemléletű elemzésével segíti a felkészítő munkát. (Helyesírás)

Az 1–3. forduló anyaga az adott évfolyam tantervi követelményeihez igazodik. A tananyag 2023. ősztől érvényes leírása a verseny honlapján olvasható.

A főszervezők a benevező iskolák számára digitális gyakorlási lehetőséget biztosítanak az 1. forduló előtt.

9. A versenyfordulók feladattípusai és a javítás módja

Minden fordulóban a tanulók évfolyamonként eltérő tartalmú és fokozatosan növekvő nehézségi szintű helyesírási feladatlapokat töltenek ki digitálisan. A központi szervezők állítják össze minden magyarországi és határon túli fordulóhoz a versenyanyagot és a javítókulcsot. Az 1–3. fordulóban a központi szervezők gondoskodnak a javításról. Azon határon túli régiókban, ahol a technikai feltételek miatt nyomtatott feladatlapot töltenek ki a versenyzők, a regionális szervezők gondoskodnak a feladatlapok javításáról és az elért eredmények versenyfelületre történő rögzítéséről.

A helyesírási feladatlapok különböző típusú feladatokat tartalmaznak: feleletválasztó, csoportosító, párosító, igaz-hamis stb. A feladatlapok alapvetően gyakorlati, alkalmazó jellegű feladatokból és kb. 25%-ban a helyesírási szabályok ismeretével kapcsolatos elméleti feladatokból állnak.

10. A nevezés módjai, határideje

A magyarországi és a határon túli iskolák a verseny honlapján – Simonyi – egy online adatlap kitöltésével tudnak benevezni.

Az iskolák benevezésének az időszaka: 2024. november 11. – 2025. január 20.

A helyi sajátosságokból adódóan az erdélyi iskolák a helyi szervezőkhöz neveznek be az általuk közzétett módon.

11. A továbbjutás feltételei, a versenyzők értesítésének módja, a tanulók létszáma

A tájékoztatás módja:

A magyarországi benevező iskolákkal és az iskolai kapcsolattartókkal a tájékoztatási feladatokat a központi szervezők látják el minden fordulóban. A határon túli területeken ezt a határon túli regionális szervezőkkel közösen végzik.

Az 1. forduló létszáma és a továbbjutás feltételei:

Az 1. fordulóban a magyarországi és a határon túli iskolákból évfolyamonként max. 10 fő vehet részt. A magyarországi tagintézmények önállóan induló intézménynek számítanak a versenyben. A valószínűsíthető létszám: 40 000 fő.

A 2. forduló létszáma és a továbbjutás feltételei:

A 2. fordulóban a megyékben, a fővárosban minden évfolyamon a versenyzők max. 25%-a jut tovább az 1. fordulóban elért pontszám alapján. A határon túli területeken, a központi szervezőkkel egyeztetve, a határon túli szervezők által megadott létszámban jutnak tovább a tanulók az 1. fordulóból a 2. fordulóba. A 2. fordulóban a tervezett összes létszám: 4500 fő.

A Kárpát-medencei döntő létszáma:

A Kárpát-medencei döntőn Magyarországon minden megyéből az 5–8. évfolyamról 1-1 fő I. helyezett diák, a fővárosból az I–III. helyezett tanulók jutnak tovább a 2. fordulóban elért pontszám alapján. A határon túli területekről a döntőn a válogatóversenyek legjobb helyezést elérő diákjai vehetnek részt: Erdélyből 12 fő, a Felvidékről 8 fő, Kárpátaljáról 8 fő, Vajdaságból 8 fő. A központi szervezők további 16 főt meghívnak az 5–8. évfolyamos magyarországi megyei és fővárosi helyezett diákok közül az elért pontszám alapján. A plusz 16 fő továbbjutó diákot a központi szervezők értesítik ímélben az iskolai kapcsolattartójukon keresztül. A Kárpát-medencei döntőn a tervezett összes létszám: max. 140 fő.

Azonos pontszám esetén minden fordulóban a központi szervezők döntenek a sorrendről. A határon túli területeken ilyen esetben, a központi szervezőkkel egyeztetve, a regionális szervezők döntenek.

12. A versenyző vagy intézménye által fizetendő díjak

A verseny minden fordulóján a részvétel ingyenes. A versenyzők útiköltségével és a kísérő tanárok költségével kapcsolatos kiadásokat a szervezők nem tudják megtéríteni. A meghívott határon túli diákok, továbbá a távolabbi megyékben élő magyarországi tanulók, valamint meghatározott számú kísérőik a Kárpát-medencei döntő idejére térítés nélkül max. két éjszakára szállást és ellátást kapnak. A verseny napján minden magyarországi és határon túli tanulónak térítésmentesen biztosított a csoportos étkezés.

13. A verseny díjazása

1. forduló (magyarországi iskolai, határon túli iskolai/kistérségi/megyei/regionális verseny):

– a központi szervezők által összeállított, a részt vevő iskolákban kinyomtatható

      –  emléklapok, oklevelek a tanulók számára,

      – emléklapok a felkészítő tanárok számára

(ezeket a fordulót követően digitális formában küldik el a központi szervezők a részt vevő iskolákba);

– az iskola lehetőségei szerint egyéb díjak, elismerés.

2. forduló (magyarországi megyei és fővárosi verseny):

– a központi szervezők által összeállított, a részt vevő iskolákban kinyomtatható

       – emléklapok a tanulók és a felkészítő tanárok számára,;

       – elismerő oklevelek a legjobb, 1–5. helyezést elérő versenyzőknek évfolyamonként

(ezeket a fordulót követően digitális formában küldik el a központi szervezők a részt vevő iskolákba);

– az iskola lehetőségei szerint egyéb díjak, elismerés. A határon túli országos verseny:

– a központi szervezők által összeállított, a kijelölt versenyhelyszíneken kinyomtatható emléklapok a tanulók és a felkészítő tanárok számára;

– elismerő oklevelek a legjobb, 1–5. helyezést elérő versenyzőknek évfolyamonként;

– a határon túli szervezők lehetőségei szerint egyéb díjak, elismerés.

3. forduló (Kárpát-medencei döntő):

      – emléklap és jutalomkönyv vagy könyvutalvány minden versenyző (kb. 140 fő) tanuló és minden felkészítő (kb. 140 fő) magyartanár számára;

       – évfolyamonként 10-10 oklevél és 10-10 könyvcsomag, egyéb értékes ajándékok az I–X. helyezett (40 fő) diákoknak;

       – Arany, illetve Gyémánt Oklevél és jutalomkönyvek a legeredményesebb felkészítő tanároknak;

       – Simonyi Zsigmond-serleg és oklevél a legeredményesebb iskoláknak;

        – Simonyi Zsigmond-érem és oklevél a legeredményesebb felkészítő tanároknak, a közreműködő versenyszervezőknek, zsűritagoknak, a legeredményesebb 8. évfolyamos versenyzőknek.

14. A verseny ütemterve, feladatok és határidők

Feladatok

Határidő

Felelős

 

 

 

A verseny digitális tárhelyének kialakítása, a honlap frissítése

2024. szeptember 5.

központi szervezők

 

 

 

Egyeztetés a határon túli versenyszervezőkkel a 2024/2025-ös

2024. szeptember 15.

központi szervezők, határon

tanév versenyfordulóinak időpontjairól, valamint a

 

túli szervezők

szabályzatnak és a versenykiírásnak a véglegesítéséről.

 

 

 

 

 

Az új versenykiírás és az aktuális versenyszabályzat

2024. október 3.

központi szervezők

véglegesítése, publikálása.

 

 

 

 

 

Az aktuális határon túli versenyszervezők névsorának

2024. október 10.

központi szervezők

publikálása a verseny honlapján.

 

 

 

 

 

Az iskolák online benevezése a központi versenyszervezőknél.

2024. november 11. –

iskolai versenyszervezők

 

2025. január 20.

 

 

 

 

A digitális versenyek lebonyolításához az informatikai háttér

2024. december

központi szervezők

kialakítása, online feladatbank összeállítása, tesztelése.

 

 

 

 

 

Az online gyakorlóanyaghoz való hozzáférésről a regisztrált

2025. január és február

központi szervezők

iskolák tájékoztatása ímélben és a verseny honlapján.

 

 

 

 

 

Az online versenyfelület terheléses próbája és gyakorlás.

2025. február

központi szervezők

 

 

 

Az 1. versenyforduló 1. számú és 2. számú feladatlapjának

2025. január 10. és

központi szervezők

összeállítása, lektorálása, tesztelése.

január 15.

 

 

 

 

Az 1. versenyforduló tudnivalóiról a regisztrált iskolák és a

2025. január 31.

központi szervezők

határon túli szervezők tájékoztatása ímélben és a verseny

 

 

honlapján.

 

 

 

 

 

Az 1. versenyforduló megrendezése.

2025. február 26–27. és

iskolák, határon túli szervezők

 

március 8.

 

 

 

 

Az 1. versenyforduló eredményéről, a továbbjutókról és az

2025. március 12.

központi szervezők

emléklapminták elérhetőségéről a regisztrált iskolák és a

 

 

határon túli szervezők tájékoztatása.

 

 

 

 

 

Az 2. versenyforduló 1. számú és 2. számú feladatlapjának

2025. március 15.

központi szervezők

összeállítása, lektorálása, tesztelése.

 

 

 

 

 

A 2. versenyforduló tudnivalóiról a regisztrált iskolák és a

2025. március 18.

központi szervezők

határon túli szervezők tájékoztatása ímélben és a verseny

 

 

honlapján.

 

 

 

 

 

A 2. versenyforduló megrendezése.

2025. március 24. és

központi szervezők, határon

 

március 29.

túli szervezők, iskolák

 

 

 

A 2. versenyforduló eredményéről, a továbbjutókról és az

2025. április 6.

központi szervezők

emléklapminták elérhetőségéről a regisztrált iskolák és a

 

 

határon túli szervezők tájékoztatása.

 

 

 

 

 

A szállás előfoglalása.

2025. április 10.

központi szervezők

 

 

 

A határon túli és a távoli magyarországi megyékből érkező

2025. április 25.

központi szervezők

résztvevők szállásfoglalásához szükséges adatok elküldése a

 

 

központi szervezőknek.

 

 

 

 

4

 

A Kárpát-medencei döntő részletes programjának az

2025. május 6.

iskolák, határon túli szervezők

összeállítása, a zsűritagok meghívása.

 

 

 

 

 

A szállásfoglalás megerősítése, véglegesítése.

2025. május 7.

központi szervezők

 

 

 

Meghívó küldése a Kárpát-medencei döntő résztvevőinek,

2025. május 8.

központi szervezők

valamint az Arany, a Gyémánt Oklevéllel és a Simonyi

 

 

Zsigmond-éremmel kitüntetett felkészítőknek, továbbá a

 

 

Simonyi Zsigmond-serleggel díjazott iskoláknak.

 

 

 

 

 

A versenyzők számára a könyvek megvásárlása és a

2025. május 8.

központi szervezők

támogatóktól az ajándékkönyvek összegyűjtése.

 

 

 

 

 

A Kárpát-medencei döntő anyagának összeállítása, lektorálása.

2025. május 10.

központi szervezők

 

 

 

A Kárpát-medencei döntő és programjának, az étkezéseknek az

2025. május 20.

központi szervezők

előkészítése, oklevelek és az emléklapok nyomtatása, az

 

 

ajándékcsomagok, a díjak összeállítása, a lebonyolításhoz

 

 

szükséges eszközök karbantartása, a lefoglalt termek

 

 

ellenőrzése, a döntős szervezők feladatleírásainak az elkészítése,

 

 

a szervezők felkészítése.

 

 

 

 

 

A Kárpát-medencei döntő megrendezése.

2025. május 23–25.

központi szervezők

 

 

 

A Kárpát-medencei döntő eredményeinek a kihirdetése.

2025. május 24.

központi szervezők

 

 

 

A Kárpát-medencei döntő eredményeinek a publikálása a

2025. május 31.

központi szervezők

verseny honlapján.

 

 

 

 

 

A véleménykérő kérdőívek adatainak a feldolgozása, a

2025. augusztus 31.

központi szervezők

tanulságok megbeszélése, köszönetnyilvánítás a szervezőknek

 

 

és a közreműködőknek, a verseny beszámolójának a publikálása

 

 

a verseny honlapján.

 

 

 

 

 

A verseny honlapjának a frissítése, a tárhely biztosítása.

folyamatos

központi szervezők

 

 

 

Kapcsolattartás a határon túli szervezőkkel, kommunikáció az

folyamatos

központi szervezők

érdeklődőkkel.

 

 

 

 

 

Szerződéskötés, aláíratás, utalás, a dokumentumok archiválása.

folyamatos és 2025.

központi szervezők

 

augusztus 31.

 

 

 

 

A pályázati elszámolás és beszámoló elkészítése.

2025. szeptember 30.

központi szervezők

 

 

 

15. A szervezők neve, címe, elérhetősége

A határon túli versenyszervezők aktuális névsora, elérhetősége a verseny honlapján olvasható. A zsűri elnöke: dr. Keszler Borbála

Főszervező: dr. Tóth Etelka

Kapcsolattartó: Bakonyi Gabriella, dr. Bárdos Dóra, Fehér Ágota, Kovács Tibor

Telefon: +36-70-257-38-72, +36-20-363-15-36, +36-30-258-07-61

Postacím: Magyar Nyelvtudományi Társaság, 1088 Budapest, Múzeum körút 4/A

Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Kar, 1042 Budapest, Árpád út 161–163.

Ímélcím: pk.simonyi-verseny@kre.hu

Honlap: https://simonyi.kre.hu/

 

Budapest, 2024. július 1.